بالا بودن مادرزادی استخوان شانه

بالا بودن مادرزادی استخوان شانه

نویسنده : دکتر محمد باقری
۱۳۹۸/۰۳/۲۰
0 نظرات

بالا بودن مادرزادی استخوان شانه یا کتف یا بیماری #اسپرینگل Sprengel’s deformity همانطور که ار نامش پیدا است یک #بیماری مادرزادی است که در آن استخوان کتف یا #اسکاپولا بالاتر از محل#طبیعی خود قرار گرفته است.

از نظر تکامل #جنینی استخوان کتف یا اسکاپولا ابتدا در ناحیه #گردن قرار دارد و در سن سه ماهگی جنینی بتدریج پایین آمده و در محل نهایی خود یعنی در بالای #قفسه_سینه قرار میگیرد.

وقتی این پایین آمدن یا نزول استخوان کتف در یک طرف #صورت نمیگیرد بیماری اسپرینگل ایجاد میشود. گاهی اوقات در این بیماران یک نوار بافتی محکم یا یک استخوان اضافه به نام Omovertebral bone استخوان کتف را به ستون مهره میچسباند.
...
علائم بیماری اسپرینگل چیست
در اکثر موارد این بالا بودن ملایم بوده و فقط وقتی از پشت بچه را نگاه میکنیم متوجه مختصری عدم تقارن در شانه های دو طرف میشویم. به علت این عدم تقارن ممکن است در ابتدا تصور شود کودک دچار انحراف جانبی ستون مهره یا اسکولیوز است ولی با بررسی بیشتر میتوان بیماری اصلی را تشخیص داد. این بیماری در دختران سه برابر پسران دیده میشود. 
در این بیماران استخوان کتف یا اسکاپولا کوچکتر از معمول بوده و حفره گلنویید معمولا به طرف پایین زاویه دار میشود و این امر در مواردی میتواند مانع بالا رفتن کامل دست شود. معمولا حرکات مفصل گلنوهومرال یعنی مفصل بین استخوان کتف و بازو طبیعی است ولی حرکات استخوان کتف بر روی قفسه سینه محدودیت دارد.

در یک سوم بیماران دست میتواند کاملا به بالای سر بیاید و دامنه حرکات شانه ۱۸۰ درجه است. در یک سوم موارد دامنه حرکتی شانه در حالت بالا آمدن دست کمتر شده و به حدود ۱۸۰-۱۳۵ درجه میرسد و در یک سوم باقیمانده محدودیت حرکتی بیشتر بوده و دامنه حرکتی شانه در جهت ابداکشن ۱۳۵-۹۰ درجه است.